Zorgen over gebruik iPhone door kinderen

maandag, 08 januari 2018 - Categorie: Berichten Internationaal

Bron: www.telegraaf.nl/nieuws/1512151/zorgen-over-gebruik-i-phone-door-kinderen
8 jan. 2018

NEW YORK - Twee grote aandeelhouders van Apple hebben zorgen geuit over het gebruik van de iPhone door kinderen.

Ze roepen het technologiebedrijf op ervoor te zorgen dat ouders de toegang van kinderen tot de iPhone kunnen beperken en onderzoek te doen naar de effecten van veelvuldig gebruik van de smartphone op de geestelijke gezondheid.

De oproep werd gedaan in een brief van de aandeelhouders Jana Partners en California State Teachers Retirement System. Zij bezitten samen voor circa 2 miljard dollar aandelen Apple. Volgens hen is er toenemend bewijs dat sommige frequente jonge gebruikers van iPhones daar ongewild negatieve gevolgen van ondervinden. Dit kan uiteindelijk ook een negatieve impact voor Apple zelf hebben, aldus de aandeelhouders.

Apple biedt al verschillende mogelijkheden voor ouders om controle te hebben over wat kinderen doen op de iPhone. Het gaat bijvoorbeeld om ouderlijke toestemming om producten en diensten te kopen op de smartphone.

Zie ook:
nos.nl/artikel/2211007-aandeelhouders-tegen-apple-doe-meer-tegen-smartphoneverslaving.html

''Apple moet ouders meer opties geven zodat ze het smartphonegebruik van hun kinderen zo goed mogelijk kunnen controleren.'' Dat schrijven twee aandeelhouders in een open brief aan de raad van commissarissen van het miljardenbedrijf. Ze vinden dat de tech-gigant meer moet doen om smartphoneverslaving bij kinderen te voorkomen.

Met hun brief springen de aandeelhouders in op een trend: de toenemende discussie over de negatieve effecten van smartphonegebruik. De twee partijen, JANA Partners en California State Teachers’ Retirement System, hebben samen 2 miljard dollar aan aandelen in handen. Een behoorlijk bedrag, maar slechts een fractie van de totale waarde van het bedrijf: 898 miljard dollar.

Tegelijkertijd leidt de media-aandacht voor de oproep er waarschijnlijk toe dat Apple een reactie wordt ontlokt. Een Nederlandse woordvoerder kon vanochtend nog niet reageren.

Meerdere onderzoeken
De open brief, van ruim drie pagina's, is een uitgebreid verhaal waarin de activistische aandeelhouders ingaan op onderzoeken die zijn gedaan. Bijvoorbeeld door de Universiteit van Alberta, die concludeert dat 67 procent van 2300 ondervraagde leraren merkt dat studenten steeds meer worden afgeleid door hun smartphone.

Een ander onderzoek dat ze aanhalen stelt dat tieners die vijf uur of meer doorbrengen met een smartphone tegenover minder dan één uur, 50 procent meer kans hebben op een gebrek aan nachtrust. En slaaptekort kan volgens hen weer leiden tot bijvoorbeeld overgewicht.

Er worden ook nog andere onderzoeken aangehaald om het beeld te versterken. Als een soort disclaimer zeggen de aandeelhouders dat sommigen misschien zeggen dat de uiteindelijke verantwoordelijkheid bij de ouders ligt. Maar, zeggen ze, ''dat gaat aan het punt voorbij''. Het aantal uren dat tieners nu doorbrengen met hun telefoon, heeft in hun ogen gegarandeerd impact.

Ouders meer controle geven
De twee partijen roepen Apple op om ouders meer controlemechanismen te bieden. Zo is het op smartphones van kinderen mogelijk om de toegang tot bepaalde apps te beperken. Maar bij bijvoorbeeld de browser van Apple, Safari, kan dat niet: die kun je alleen aan- of uitzetten. De aandeelhouders zouden willen dat Apple meer mogelijkheden aanbiedt.

Al met al concluderen de aandeelhouders dat de gezondheid van Apples klanten uiteindelijk ook in belang van Apple zelf is. ''We geloven dat de langetermijngezondheid van Apples jongste klanten en de gezondheid van onze maatschappij en economie, onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn.''

De discussie over smartphoneverslaving speelt al langer, maar lijkt de laatste tijd meer aandacht te krijgen. Daaromheen hangt nog eens de discussie over wat social media-platforms als Facebook met mensen doen. Onlangs zei een voormalige Facebook-manager dat het bedrijf de maatschappij verscheurt. Een dag later probeerde hij overigens zijn woorden weer deels terug te nemen.



Lees verder in de categorie Berichten Internationaal | Terug naar homepage | Lees de introductie